Μήλος 17-20 Σεπτεμβρίου 2014

Στις 17-20 Σεπτεμβρίου πραγματοποιήθηκε στη Μήλο το διεθνές συνέδριο Γεωγραφικής και Πολιτισμικής κληρονομιάς με τίτλο “Coastal landscapes, mining activities and preservation of cultural heritage”.

To συνέδριο έλαβε χώρα υπό την εποπτεία του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και συμμετείχαν αξιόλογοι επιστήμονες και ειδήμονες από τα πεδία της Γεωλογίας, της παλαιοντολογίας, της αρχαιολογίας, της διαχείρισης και συντήρησης των φυσικών τοποθεσιών και της πολιτιστικής και περιβαλλοντικής κληρονομιάς.

Το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Παναγιώτη Χέλμη, συμμετείχε στην δράση αυτή εκπροσωπούμενο από τον Μουσειολόγο –Συντηρητή έργων τέχνης - κ. Κωνσταντίνο Στουπάθη, ο οποίος παρέστη στο συνέδριο εκ μέρους του Μουσείου μας και παρουσίασε στο συνέδριο poster αναφορικά με τις ερμηνευτικές προσεγγίσεις των γεωλογικών συλλογών του Μουσείου Χέλμη, εστιάζοντας στο κοινωνικό αντίκτυπο του μουσείου.

Πετρώματα Ζακύνθου